Znáte Hygge? Skandinávský recept na šťastný život.

atmosfera-hygge

Recept na Hygge je jednoduchý a zvládne ho připravit každý. Základem dobrého Hygge je vypnout rušičky jako televize, rádio, telefon a internet. Do pohodové atmosféry přidejte milé setkání s blízkými nebo chvíli jen pro sebe a dochuťte speciální ingrediencí.

 

Co je fenomén Hygge?

Hygge je chvilka relaxace s dobrou knihou, dlouhá večeře s přáteli, popíjení horkého punče u krbu i vůně, která vás vrátí do dětství. Ztělesňuje atmosféru a pocity spojené s pohodou a štěstím. Životní styl Hygge je umění spokojeného života často spojované s výzkumy podle kterých jsou Dánové nejšťastnější národ na světě. A jaký je jejich recept na šťastný život? Dánové jsou mistři Hygge, žijí Hygge a záleží jim na Hygge v osobním i společenském životě.

 


Abyste se naučili Hygge, nemusíte cestovat do Dánska (i když to není vůbec špatný nápad). Postupujte podle návodu a vytvořte ze všedního dne něco neobyčejného. Všechny základní suroviny na přípravu Hygge jsou zdarma a máte je právě teď u sebe.

Budete potřebovat

  • pohodová atmosféra
  • vychutnání si přítomnosti
  • vděčnost za každý okamžik
  • milé setkání s blízkými
  • útulné teplo domova
  • pocit bezpečí

Speciální ingredience

Ochutnejte Hygge

hygge-chvile-vychutnavani-si-dobreho-jidla-a-piti

Když čaj, tak s medem, když čokoládu, tak kvalitní, když ragú, tak na výborném víně... (na obrázku: vonná svíčka Rewined v recyklované lahvi od vína)

Odložte telefon, oběd od maminky si zaslouží pozornost, připravovala ho s láskou. Sociální sítě počkají, rodinný oběd je mnohem příjemnější. Vychutnejte si výborné jídlo a že jste s rodinou, tyto okamžiky nic nevrátí. Vychutnávejte si je, dokud je to možné. Hygge počítá s dobrým jídlem. Když čaj, tak s medem, když čokoládu, tak kvalitní, když ragú, tak na výborném víně. Až sklidíte ze stolu, vychutnejte si ještě rituál s katalytickou lampu, která vyčistí vzduch od pachů z vaření a vytvoří krásně provoněné prostředí. 

Pozorujte Hygge

hygge-atmosfera-u-okna-s-vonavou-svickou-paddywax

Plamínek svíčky, za oknem jemně poletuje sníh a vy se šálkem kávy sledujete tu krásu… (na obrázku: vonná svíčka Paddywax ve starožitné lékárenské lahvičce z kolekce Apothecary)

Ke spatření Hygge není třeba jasného světla. Plamínek svíčky, za oknem jemně poletuje sníh a vy se šálkem kávy sledujete tu krásu… to je chvíle, kdy lze vidět Hygge. Na procházce se psem, nechte telefon v kapse, nesledujte život na sociálních sítí, život je právě teď kolem vás. Všimnete si jak krásně jsou zbarvené listy a jak sluneční paprsky pronikají korunami stromů. Vidíte jak je pes šťastný, že je venku s vámi? Světlo telefonu či televize se nevyrovná plamínku svíčky nebo kráse vycházejícího slunce. Vypněte rušičky, zapalte svíčku s vaší oblíbenou vůní a pozorujte Hygge.

Přivoňte si k Hygge

katalyticka-lampa-maison-berger-paris-cisti-vzduch-a-provonuje

Vůně čistého prádla vysušeného na sluníčku či vůně vanilkových rohlíčků od babičky. Není krásné, že vůně dokáže vyvolat vzpomínky, kdy vám bylo dobře a cítili jste se bezpečně? (na obrázku: katalytická lampa Clarity francouzského výrobce Maison Berger Paris)

Vůně Hygge vás přenese do dětství či vyvolá vzpomínku na společné vánoce, kdy vám bylo dobře a cítili jste se bezpečně. Určitě znáte pocit, když ucítíte známou vůni a ihned se vám vybaví něco příjemného. Vůně jehličí na procházce lesem, maminčin květinový parfém, vůně čistého prádla vysušeného na sluníčku či vůně vanilkových rohlíčků od babičky. Není krásné, že vůně dokáže vyvolat tak vzácné vzpomínky?

Dotýkejte se Hygge

hygge-utulna-atmosfera-s-kockou-a-svickou

Dotkněte se dřevěného stolu nebo přejeďte prsty po teplém šálku kávy, ponořte nohy do sluncem vyhřátého písku nebo pohlaďte jemnou srst kočky... (na obrázku: vonná svíčka Paddywax ve skandinávském designu z kolekce Hygge)

Dotkněte se dřevěného stolu nebo přejeďte prsty po teplém šálku kávy, ponořte nohy do sluncem vyhřátého písku nebo pohlaďte jemnou srst kočky. Znáte filmovou Amélii z Montmartru? Amélie dělala tolik věcí, které jí působili radost. Například rozbíjení krusty Crème brûlée špičkou čajové lžíce, zasunutí rukou do pytle s luštěninami nebo házení žabek do kanálu Sv. Martina. Velmi Hygge je dotyk blízké osoby, teplo a vstřícnost náruče... pocit bezpečí a klidu.

Poslouchejte Hygge

hygge-svicka-s-praskajicim-drevenym-knotem-woodwick

Pokud doma nemáte krb, zapalte si svíčku s dřevěným knotem, který při hoření jemně praská (na obrázku: vonná svíčka s dřevěným praskajícím knotem WoodWick)

Zvuk Hygge je přirozený a uslyšíte ho, když vypnete opakující se písničky a seriály v rádiu a televizi. Zaposlouchejte se… zvuk Hygge je krásný a uklidňující jako kapky deště padajícího na parapet, šum větru v korunách stromů, praskání hořícího dřeva v krbu nebo zpěv ptáků, kterým vás ráno vítá den. Pokud doma nemáte krb, můžete si zapálit svíčku s dřevěným knotem, který při hoření jemně praská.

Sdílejte Hygge

hygge-svicka-jako-nadoba-pro-opetovne-pouziti-zero-waste

Vzpomínky jsou jako čokoládové bonbóny... budou sladší, když se podělíte s nejbližšími. (na obrázku: vonná svíčka DW Home ve velké skleněné nádobě s kovovým víčkem)

Čas strávený s rodinou a přáteli je velmi důležitou součástí Hygge. Abyste se více sblížili, pěstujte společné vzpomínky, které vás semknou. V zimě se scházejte o víkendu a hrajte stolní hry, v létě si vyjeďte do přírody na společný piknik a udržujte rovnováhu mezi prací a osobním životem. Sdílejte své okamžiky štěstí a vytvářejte krásné vzpomínky.

Kam dál?

wabi-sabi-svicka-paddywax

V Japonsku existuje výraz pro věci, které jsou krásné proto, že nejsou dokonalé. Wabi Sabi je životní styl ve kterém nedokonalost nepředstavuje nic rušivého, ale naopak činí život autentickým a jedinečným. Znáte Wabi Sabi? Umění objevit krásu v jednoduchosti, nedokonalosti a pomíjivosti. ►