Navštívili jsme továrnu na výrobu svíček Yankee Candle v České republice

tovarna-yankee-candle-most

Příležitost navštívit továrnu na výrobu svíček Yankee Candle jsme si nemohli nechat ujít a vybaveni velkou zvědavostí se spoustou otázek jsme se vydali do Havraně u Mostu. Z návštěvy jsme si odnesli nezapomenutelný zážitek a dozvěděli mnoho zajímavých informací o které se s vámi v tomto článku podělíme.

Díky odbornému výkladu průvodců z Yankee Candle a pohledům do zákulisí výrobního procesu od testování svíček v laboratoři až po obrovské distribuční centrum jsme se ani sekundu z více než čtyřhodinové prohlídky nenudili. Na začátek si však připomeňme příběh, jak se stal z Yankee Candle přední světový výrobce vonných svíček, který téměř po 50 letech od založení a poprvé mimo území USA otevřel novou moderní továrnu na výrobu svíček v České republice.

 

Od skromných začátků k přednímu světovému výrobci prémiových vonných svíček

Původní logo Yankee Candle z roku 1969Není mnoho značek, které by vzbuzovaly tak vášnivé emoce a takovou věrnost fanoušků jako Yankee Candle. Značka byla založena v USA v roce 1969 a vznikla tak trochu náhodou. Zakladatel, tehdy 16-letý Mike Kittredge, vyrobil první svíčku pro svou maminku z voskovek. Sousedka, které se svíčka moc líbila, ho přesvědčila, aby mu ji prodal a Mike si za utržené peníze koupil vosk na další dvě nové svíčky. Jednu věnoval mamince a druhou zase prodal. Sousedům se jednoduché svíčky líbily a během čtyř let se stalo z Mikova koníčka podnikání. Jako mnoho dalších úspěšných firem i on začínal v garáži, která byla mnoho let naplněna parafínem a krabicemi. V roce 1983 otevírá Mike Kittredge továrnu a prodejnu v South Deerfieldu a pochybnosti, zda se značce na venkově povede jsou definitivně pryč. Svíčky Yankee Candle se nadále vyráběli v Massachusetts, ale v roce 2016 již výrobní kapacita nastačila a v obci Havraň u Mostu se otevřela nová moderní továrna, která nyní zásobuje celý evropský trh a je vůbec první továrnou společnosti mimo USA. Za úspěchem Yankee Candle stojí nejen nejširší výběr vůní a neustálá inovace, ale také fakt, že zákazníci mají ke značce emotivní vztah. Neříkají "mám rád Yankee Candle", mnohem spíš uslyšíte "tuhle značku prostě miluji". Nejširší výběr vůní a špičková kvalita jsou krédem, ve kterém je Yankee Candle již více než 50 let své historie nekompromisní.

 

 

vyroba-svicek-yankee-candle-v-ceske-republice

V části výrobní linky po naplnění roztaveným voskem svíčky Yankee Candle chladnou (foto: Svět bytových vůní)

Výroba svíček Yankee Candle v České republice

„Yankee Candle hledal místo pro továrnu v celé Evropě, pro Mostecko rozhodl nakonec přístup české vlády, města Most a to, že je tady dostatek pracovní síly,“ řekl nám ředitel mostecké továrny Mike Ryan.
 Takže až si si příště zapálíte svíčku Yankee Candle, s největší pravděpodobností prošla českýma rukama. Továrnu Yankee Candle jsme si v doprovodu výrobních ředitelů mohli prohlédnout doslova do nejmenšího detailu. Žádné dveře před námi nezůstaly zavřené a žádné otázky nezodpovězené. V továrně Yankee Candle se používají nejmodernější technologie a zaujalo nás, že díky stavbě “na zelené louce” je výrobní proces v mnoha ohledech modernější, než v rodném Massachusetts. Výrobní závod je velký asi jako šest fotbalových hřišť a v současné době v něm pracuje okolo 380 zaměstnanců. Bylo nám také sděleno, že v pořadníku čeká dalších až 4000 uchazečů a o voňavou práci je evidentně velký zájem. A my se tomu vůbec nedivíme. Při přehlídce jsme se zastavovali, abychom si vše prohlédli a mohli odborníkům z výroby přímo na místě položit časté otázky, které nám kladete.Jak dlouho trvá výroba jedné svíčky Yankee Candle?

Dozvěděli jsme se například, že výroba jedné svíčky trvá v průměru až 6 hodin! Každá svíčka Classic se skleněným víčkem přitom prochází výrobní linkou od umístění a narovnání bavlněného knotu, po kterém následuje první a druhé plnění voskem, osazení víčkem, nalepení etikety a důkladná kontrola kvality, aby se po konečné kompletaci umístila do přepravních obalů, které putují k zákazníkům do celého světa. Zaujalo nás jak je tento proces zdlouhavý a náročný na přesnost i vzhledem k nutnosti celoročně udržovat ve všech prostorách stálou teplotu 22°C až 23°C. Ta je klíčová pro zachování konstantní kvality svíček při výrobním procesu a skladování. V továrně tak díky speciální vzduchotechnice nedochází k sebemenšímu výkyvu teploty ani při největších letních vedrech nebo zimních mrazech.

vyrobni-linka-se-svickami-yankee-candle

Po prvním plnění voskem čeká svíčky Yankee Candle ještě druhé plnění, kterým se zarovná hladinu vosku do perfektní roviny (foto: Svět bytových vůní)

Kolik svíček Yankee Candle se v továrně vyrobí?

Současná kapacita továrny umožňuje výrobu až 300 miliónů svíček ročně. Kapacita se postupně rozšiřuje se zaváděním výroby dalších typů svíček a ostatních vonných produktů Yankee Candle.

Proč má téměř každá svíčka Yankee Candle jiný knot?

K výrobě svíček se používá až 150 druhů knotů, které se liší tloušťkou, pletením i materiálovým složením a to kvůli rozdílným vlastnostem hoření jednotlivých vonných esencí i provedení svíček. Například pro svíčku se skořicovou vůni Cinnamon Stick se používá knot jiných parametrů než knot, který najdete ve svíčce s třešňovou vůní Black Cherry. Každý knot se vyznačuje při hoření trochu jinými vlastnostmi a proto je nutné jim věnovat péči. Výrobce doporučuje před každým zapálením svíčky upravit knot zastřižením speciálními nůžkami ve výšce přibližně 5 mm, aby se zamezilo vytváření kouře a snížilo vytváření popílku a sazí. Například typická “bambulka”, která vzniká na konci knotu při pálení svíček s vůněmi jako Cinnamon Stick a Vanilla vzniká při nesprávném zastřihnutí knotu, který musí mít silnější průměr a obsahuje víc materiálu pro účinné uvolňování těchto specifických vonných esencí.

Jakou trvanlivost mají svíčky Yankee Candle?

Životnost svíčky není výrobcem definována, ale doporučuje se svíčku vypálit přibližně do dvou let. Po této době může svíčka začít měnit barvu vosku a také může degradovat kvalita vonné esence. Svíčky Yankee Candle obsahují těkavé vonné esence, které se z uzavřené nádoby v malé míře uvolňují a po určité době tak dochází ke změně jejich vlastností. Zeptali jsme se, jak je to možné, když je skleněné víčko svíčky opatřené těsněním? Bylo nám odpovězeno, že víčko nemůže těsnit dokonale a gumové těsnění musí být opatřeno malým otvorem, který umožňuje otevření svíčky bez podtlaku. Pokud by se svíčky vzduchotěsně uzavírali již při výrobě, nebylo by možné k nim v prodejně přivonět. Optimální je tedy vypálit svíčku nejpozději do dvou let od data výroby, protože jedině tak si vychutnáte její vůni i barvu v plné kráse.

Jaké typy svíček Yankee Candle se vyrábí v České republice?V současné době se na výrobních linkách v České republice vyrábí tři velikosti svíček Classic se skleněným víčkem, čajové svíčky a votivní svíčky ze surovin a vonných esencí od dodavatelů z USA a Evropy. Například skleněné nádoby svíček Classic pochází od dodavatele z Francie a díky kompletaci v České republice tak alespoň část produkce nemusí cestovat do USA. Do budoucna se plánuje s rozšířením výroby i na další provedení svíček a vonných produktů do domácnosti jako jsou například vonné vosky nebo vůně do auta, které jsou teď vyráběny v USA. V České republice se také ručně kompletují oblíbené dárkové sady ať už vánoční, velikonoční či k dalším příležitostem.

kvalita-svicek-yankee-candle-vyrobenych-v-ceske-republice

Pohled na svíčky Yankee Candle tesně po plnění roztaveným voskem odhaluje ručně narované knoty, které jsou pevně uchycené ke dnu nádoby kovovým plíškem (foto: Svět bytových vůní)

Je kvalita svíček vyrobených v České republice stejná jako těch vyrobených v USA

Svíčky Yankee Candle se v České republice vyrábí technologickým postupem za použití stejných surovin a ingrediencí od dodavatelů z USA a Evropy, které se využívají i pro výrobu svíček v USA. Ředitel továrny Mike Ryan, který u Yankee Candle pracuje přes 14 let a před jeho působením v České republice vedl výrobu v USA nás hned na začátku návštěvy osobně přivítal a také ujistil o dodržování kvalitativních norem pro výrobu svíček Yankee Candle, které jsou totožně s těmi v USA. Svíčky Yankee Candle vyrobené v České republice putují k zákazníkům v celé Evropě, na Blízkém východě i v Africe.

Proč někdy svíčky Yankee Candle tunelují?

Na tento dotaz jsme nám bylo odpovězeno, že nejčastějším důvodem může být krátké rozhoření svíčky po prvním zapálení a vytvoření tzv. “paměťového prstence” nebo umístnění svíčky do chladného prostředí. Správně se svíčky Yankee Candle musí po každém zapálení správně rozhořet. Vosk se hořením zkapalní v plošném průměru přibližně 25 mm za hodinu. Například velkou svíčku Classic se skleněným víčkem výrobce doporučuje nechat hořet minimálně 3 hodiny nebo do doby, než se zkapalní horní vrstva vosku až do okrajů skleněné nádoby. Pokud se horní vrstva vosku zcela nerozpustí, vytvoří se tzv. paměťový prstenec. Jakmile se tento prstenec vytvoří, bude svíčka hořet "tunelem" směrem dolů a výrazně se sníží intenzita provonění a životnost svíčky. V laboratorních podmínkách jsme si prohlédly, jak výrobce rovnoměrné hoření svíček Yankee Candle ověřuje při stálé teplotě 22°C až 23°C. Pokud nastane situace, že je svíčka umístěna do průvanu nebo v blízkosti okna při nízkých venkovních teplotách, může se vzhledem k nižší teplotě okolního vzduchu výrazně zpomalit rozpouštění vosku po celé ploše. V takovém případě výrobce doporučuje používat ozdobný prstenec IllumaLid, který akumuluje teplo plamene a napomáhá rozpuštění vosku až do okrajů skleněné nádoby svíčky.

navsteva-tovarny-na-vyrobu-svicek-yankee

Z Yankee Candle jsme si odnesli voňavý i lidský zážitek

Na vlastní oči i nos jsme se přesvědčili, že při výrobě svíček Yankee Candle se věnuje maximální péče každému detailu. Lidé, kteří v České republice svíčky Yankee Candle vyrábí jsou odborníci, kteří své práci skutečně rozumí a školí se nejen v USA, ale na konferencích po celém světě. A co nás překvapilo ze všeho nejvíc? Byla to jejich otevřenost, profesionalita a vztah k vůním, svíčkám a práci, kterou dělají. Návštěva továrny Yankee Candle byl jeden velký voňavý i lidský zážitek a za pozvání srdečně děkujeme.

Kam dál?

iveta-zabranska-svet-bytovych-vuni-max-benjamin

V Irsku jsme navštívili výrobce vonných svíček, aroma difuzérů a vůní do auta Max Benjamin. Jsme unešeni vším co tato značka tvoří od vůní, obalového designu až po úžasnou expozici ve vstupní hale. Naše cesta vedla ze Zlína na východní pobřeží Irska do Enniskerry, kde sídlí rodinná firma Max Benjamin. Navštívili jsme Max Benjamin v Irsku ►