Jak na aromaterapii

Voňavá lékárnička

Mají léčivé a hojivé vlastnosti, široké spektrum blahodárných účinků na zdraví i psychiku a jsou vhodné pro každodenní využití. Těchto 10 nejoblíbenějších esenciálních olejů by vám nemělo chybět v domácí lékarničce jako první pomoc při různých zdravotních i psychických potížích.

esencialni-olej-levanduleVšestranná levandule

Lavandula Angustifolia – levandule je ceněna pro jemnou vůni, která přispívá k hluboké relaxaci a pomáhá navodit zdravý spánek. Je radost jí používat a pokud by v domácnosti měla být jen jedna lahvička esenciálního oleje, pak určitě levandulového.

esencialni-olej-tea-treeHojivý Tea Tree

Melaleuca Alternifolia – olej z čajovníku australského je velmi účinný pro jeho hojivé vlastnosti a je považován za prvního pomocníka při ošetření ran, popálenin, zánětů v ústní dutině a štípnutí hmyzem. Zároveň je nejpoužívanější přírodní antiseptikum.

esencialni-olej-mata-peprnaMáta peprná na trávení

Mentha Piperita – máta peprná výborně podporuje trávení a chuť k jídlu, působí proti nadýmání a zklidňuje při nevolnosti. Její příjemná svěží vůně podporuje koncetraci a silné antiseptické, protizánětlivé vlastnosti příznivě působí na dýchací ústrojí.

esencialni-olej-litsea-cubebaLitsea Cubeba na koncentraci

Litsea Cubeba – Působí velmi dobře při psychických obtížích jako je únava a úzkost. Její stimulující účinky ocení studující a tvůrčí lidi pro zvýšení koncentrace a sebevědomí. Vzhledem ke krásné citrusové vůni a antiseptickým účinkům je vynikající volbou v zimě, zejména v období různých epidemií.

esencialni-olej-eukalyptusEukalyptus na dýchání

Eucalyptus Globulus – silné balzámové aroma eukalyptu navozuje optimismus, otevřenost a volnost. V létě ochlazuje v zimě zahřívá tělo a nejvíce je znám svými účinky proti kašli a rýmě. Eukalyptus je všestranný a užitečný díky velmi silným protizánětlivým, antiseptickým, analgetickým a dezodoračním účinkům.

esencialni-olej-geranieGeránie pro radost

Pelargonium Graveolens – geránie výborně působí na emoce a díky úžasné květinové vůni se příjemně používá. Podněcuje spontánnost a zdravou touhu po radosti. Geránie bleskurychle hojí drobné poranění, pomáhá při uvolnění svalového napětí a v kosmetice dodává pokožce zářivý vzhled.

esencialni-olej-rozmarynaStimulující Rozmarýn

Rosmarinus Officinalis – rozmarýn působí jako tělesný i duševní stimulant. Tento esenciální olej je vhodný nejen do ranní koupele a na ošetření všech svalových potíží, ale i do koupele po dlouhém, únavném dni. Jeho stimulační účinky můžete uvítat před důležitým jednáním nebo namáhavou jízdou autem.

esencialni-olej-tymian-cervenyOčisťující Tymián

Thymus Vulgaris – díky výrazným protivirovým účinkům je tymián nepostradatelnou součástí domácí lékárničky. Při chřipce je výborný do aromalampy, napomáhá odvádění toxinů z těla a používá se při léčbě celé řady potíží včetně kašle, bradavic, revmatismu, únavy a akné.

esencialni-olej-citronCitron na depresi

Citrus Limonum – pro své osvěžující účinky je citron velmi vhodný při duševní námaze. Zlepšuje soustředění, podporuje kreativitu a dodává energii. Je silně antiseptický, snižuje krevní tlak, působí tonizačně na lymfatický systém a stimulačně na zažívání.

esencialni-olej-hrebicekHřejivý Hřebíček

Eugenia Caryophyllus – hřebíček je nejznámější jako rychlý lék na bolest zubů, ale stejně účinně zabírá na zažívací a svalové potíže. Příjemná kořeněná vůně hřebíčku prohřívá, pomáhá při celkové slabosti, tiší bolest na duši a je vhodná při stavech osamělosti.