Jak na vonné oleje

vonne oleje

Jak používat vonné oleje, čím se liší od esenciálních olejů a jsou zdravotně nezávadné? V článku najdete mnoho užitečných tipů a odpovědi na často kladené otázky o vonných olejích.

Jak používat vonné oleje?

K provonění prostřednictvím ultrazvukového difuzéru nebo aromalampy na čajovou svíčku přidejte 5 až 10 kapek vonného oleje do vody v nádobě a dávkujte dle velikosti prostoru a požadované intenzity vůně. Při praní nakapejte vonný olej místo aviváže na prádlo nebo do pracího prášku v poměru 1 kapka na 1 kg prádla a vaše prádlo vydrží na dlouhou dobu příjemně provoněné. Domácnost jednoduše provoníte i při vysávání, stačí nakapat 2 až 3 kapky vonného oleje do vysavače. Vyzkoušejte vonný olej nakapat do vody při vytírání podlahy a zpříjemněte si úklid některou ze svěžích vůní. Pár kapkami vonného oleje oživíte potpourri, vonnou keramiku nebo dřevěné kuličky do šatní skříně či botníku a pokud rádi tvoříte, využijte vonné oleje při výrobě vlastních produktů jako jsou například voňavé svíčky nebo vosky.

  • provonění interiéru
  • výroba vonných produktů

Jaký je rozdíl mezi vonným a esenciálním olejem?

Esenciální oleje jsou koncentrované rostlinné výtažky, které disponují blahodárnými účinky na psychiku a biochemizmus lidského organismu. Vonné oleje jsou vyrobeny synteticky a oproti terapeutickým účinkům esenciálních olejů jsou jejich účinky sporadické nebo žádné. Kvalitní vonný olej může mít autentickou vůni k nerozeznání od reálné předlohy, ale pro zkušený čich bude esenciální olej vždy přirozenější. Dalším rozdílem je fyzikální vlastnost vonných olejů, které jsou rozpustné ve vodě oproti esenciálním olejům, které jsou hydrofobní a ve vodě se nerozpouští.

Jaké výhody má vonný olej oproti esenciálnímu oleji?

Vonné oleje jsou cenově dostupnější, mají delší trvanlivost a najdete mezi nimi vůně, které se v přírodě nevyskytují nebo je z přírodních surovin nelze získat jako například ananas, bavlna, borůvka, čokoláda, jahoda, jablko, kokos, karamel nebo rybíz. Využívají se také jako syntetická náhrada drahých esenciálních olejů jako růže, meduňka, vanilka, santalové dřevo, kadidlo či jasmín. Pro lidi trpící alergií jsou vonné oleje bezpečnou alternativou k esenciálním olejům jako například citron, skořice nebo černý pepř, které mohou vyvolat alergickou reakci.

  • výrazně delší trvanlivost
  • cenově dostupnější alternativa
  • některé vůně ve vonných olejích nelze získat z přírodních surovin
  • minimální riziko alergické reakce

Kolik kapek vonného oleje se přidává a jak dlouho vydrží vonět?

Dávkování vonného oleje je individuální a můžete dávkovat 5 až 20 kapek podle toho jak je aromatický, jak velký prostor si přejete provonět nebo jak intenzivní vůně je vám příjemná. Stejné je to i s výdrží vonného oleje, která se liší u každého výrobce, velikosti aromalampy či objemu a výkonu ultrazvukového aroma difuzéru. Proto na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět a někomu 10 ml lahvička vonného oleje, která obsahuje cca 200 kapek může vydržet týden i měsíce.

Jsou vonné oleje zdravotně nezávadné?

U všech prodávaných značek vonných olejů ve Světě bytových vůní garantujeme originální původ od předních českých, evropských a amerických výrobců, které mají certifikát zdravotní nezávadnosti EU. Italské vonné oleje Nasoterapia mají prestižní certifikát švýcarské organizace IFRA, která již od roku 1973 zajišťuje kvalitu a zdravotní nezávadnost vonných esencí v kosmetickém a potravinářském průmyslu. Legislativně není nutné aby standardy IFRA splňovali výrobci bytových vůní, protože se nejedná o produkty určené k přímému styku s pokožkou. Je tedy na rozhodnutí výrobce certifikát IFRA vlastnit a svědčí o jeho mimořádném zájmu o kvalitu a zdravotní nezávadnost svých výrobků.

Nejlepší vonné oleje ►Přejít do nabídky vonných olejů ►