Květové vody (hydroláty)
Nádherně voňavé květové vody neboli hydroláty jsou bohaté na bioaktivní látky a mají všestranné použití jako osvěžovače vzduchu, pro kosmetickou péči, vylepšení chuti jídla v kuchyni a jako výjimečné terapeutické nástroje ve fytoterapii a aromaterapii. Díky nízké koncentraci účinných látek jsou bezpečnější než esenciální oleje, není třeba je dále ředit a lze je používat v těhotenství, u malých dětí, seniorů a citlivých osob, u kterých by měl esenciální olej příliš silný účinek. Jak používat květovou vodu a je bezpečná pro děti? Čtěte dál a poradíme vám.
#showmore#
Slavná a bohatá historie květových vod
Hydroláty vznikají jako vedlejší produkt při destilaci esenciálních olejů ze siličnatých rostlin a také se nazývají květové nebo květinové vody, a to obzvláště tehdy, když se získávají destilací květů. Tak se vyrábí například růžová, levandulová a heřmánková voda nebo voda květů pomerančovníku. Jsou známy v mnoha kulturách již po tisíciletí. Jen těžko bychom si dovedli představit pouště Orientu bez růžové vody nebo vody z květů pomerančovníku. V Číně jsou hydroláty nazývány léčivými vodami a v posledních letech zažívají nebývalý úspěch mezi aromaterapeuty a fytoterapeuty. Například slavná egyptská královna Kleopatra používala růžovou vodu, kterou si pochvalovala pro její příznivé účinky na zdraví a krásu, sochař Michelangelo Buonarroti si do čaje přidával růžovou vodu, která měla zklidnit jeho výbušný temperament a syrský lékař Serapión používal růžovou vodu jako oční kapky.
Co určuje kvalitu květových vod?
Stejně jako u všech ostatních fytoterapeutických přípravků i u hydrolátů či květových vod závisí jejich terapeutický účinek na kvalitě produktu. Každý výrobce provádí destilaci trochu jinak. Délka destilace, tlak páry, materiál, ze kterého je destilační jednotka vyrobena, a konečně také kvalita rostlinného materiálu, to vše jsou rozhodující faktory pro kvalitu hydrolátu i pro koncentraci aktivních složek v něm obsažených. Zcela zásadní je kvalita vody a hydrolát vydestilovaný z pramenité vody je svou kvalitou nesrovnatelný s produktem vyrobeným ze stojaté, či dokonce znečištěné vody. Hydroláty není možné uchovávat stejně dlouhou dobu jako esenciální oleje. Proto se na trhu vyskytují také hydroláty s obsahem syntetických látek, konzervantů, esenciálních olejů rozpuštěných v alkoholu či dokonce emulgátorů. Podobné přípravky nemají požadované terapeutické vlastnosti a nelze je jako hydroláty používat.
- nejdůležitější ukazatel kvality hydrolátu je kvalita vody a jen z čisté, pramenité vody je možné vyrobit kvalitní hydrolát
- koncentrace aktivních složek v hydrolátu je 2 až 3 promile a u kvalitních hydrolátů je koncentrace ještě vyšší
- za kvalitní lze považovat pouze 100% čisté hydroláty bez syntetických složek, a pokud možno v bio kvalitě nebo získané z divoce rostoucích rostlin
- nenechte se oklamat příliš levnými produkty, jelikož terapeutické výsledky hydrolátu závisí na kvalitě, která má svou cenu
Jak poznat pravou květovou vodu?
V květových vodách nenajdete žádné konzervanty, syntetické složky a nejsou k nim přidány esenciální oleje ani alkohol. Pokud jsou k hydrolátu neboli květové vodě přidané kromě alkoholu ještě další ingredience, produkt nese označení pleťová voda či tonikum.
Jak poznat prošlou květovou vodu?
Pokud chcete určit, zda je květová voda použitelná, často vám stačí vlastní čich. Prošlá květová voda ztrácí svou vůni, jelikož kvasinky rozkládají aromatické složky. Zkažená květová voda je cítit nakysle a připomíná ocet.
Jak dlouho lze uchovat květovou vodu čerstvou?
Kvalitní květové vody, které obsahují aktivní složky v dostatečné koncentraci je možné uchovávat po dobu 12 až 24 měsíců. Je vhodné je nevystavovat světlu a uchovávat v tmavých nádobách, které okamžitě po použití uzavřete. Skleněné lahve chrání květové vody před kvasinkami lépe než plast. V letních vedrech je lepší ukládat květové vody do lednice a ideální teplota při které si udrží čerstvost je 15 až 18 stupňů.
Jak voní květové vody?
Zatímco růžová voda voní opravdu jako kytice růží, levandulovou vodu byste poslepu určovali jen těžko, protože vůní připomíná spíš seno. Čím je odlišná vůně způsobená? Hydrolát obsahuje oproti esenciálnímu oleji pouze část složek z rostliny a pokud byste chtěli čistou vůni, doporučujeme vám sáhnout spíše po klasickém esenciálním oleji.
Jak používat květovou vodu?
Díky hodnotě pH mezi 5 a 6 jsou květové vody neboli hydroláty obzvlášť vhodné jako pleťové tonikum a pro různé zkrášlující a relaxační procedury, lze je využít v kuchyni, stejně jako při péči o malé děti nebo potěchu smyslů, a to jsou jen některá z možných použití. Největší rozdíl mezi terapií hydroláty a esenciálními oleji spočívá v tom, že hydroláty je možné jednoduše používat vnitřně a s menšími omezeními. Přesto je však nutné mít určitě znalosti, pokud je chceme používat správným způsobem.
- jako osvěžovač vzduchu
- pro kosmetickou péči
- v kuchyni pro vylepšení chuti pokrmů
- jako výjimečné terapeutické nástroje
- k osvěžení oblečení a ložního prádla
- v péči o pokožku hlavy a vlasy
- jako ústní voda pro podporu zdravých dásní a zubů
- ke kropení prádla před žehlením
- při žehlení přidáním do destilované vody v žehličce
- po holení proti podráždění pokožky
Je květová voda bezpečná pro děti a kojence?
Hydroláty jsou nepostradatelným a bezpečným spojencem v péči o nejmenší a o jejich zdraví. Jsou velmi šetrné k jemné pokožce, děti je dobře snáší a navíc jsou účinné. Můžete je přidávat do koupele, vlhčit s nimi ubrousky na otírání zadečků nebo utírat ušpiněné ručičky. U vnitřního užití závisí dávkování na věku dítěte. Do jednoho roku stačí půl čajové lžičky do kojenecké lahve. Po dovršení 1 roku podávejte jednu čajovou lžičku na den. Zde je několik příkladů, jak se dají využít hydroláty v péči o děti:
- hydroláty mohou být použity jako náplň do rozprašovače k osvěžení pokožky dítěte během horkých letních dní nebo k uklidnění pokožky při kožních problémech, jako jsou ekzémy nebo podráždění
- přidání hydrolátu do vody při mytí, může pomoci uklidnit a ochránit citlivou pokožku vašeho dítěte
- přidání hydrolátu do koupele může pomoci uvolnit a uklidnit dítě, například květová voda z levandule nebo heřmánku může být užitečná pro uklidnění dětského nervového systému a navození spánku
- hydroláty mohou být také použity k čištění hraček a dalších předmětů, které dítě používá, květová voda z Tea Tree je obzvláště účinná pro dezinfekci hraček a dalších předmětů