Jak na katalytické lampy

Vše o katalytických lampách na jednom místě, návod na použití katalytické lampy, životnost kahanu, k čemu slouží neutrální náplň, jak vybrat katalytickou lampu, nejoblíbenější vůně do katalytické lampy, rozdíl oproti ostatním způsobům provonění a mnoho dalšího.

katalyticka-lampa-essentielle-ronde-maison-berger-paris

Katalytická lampa Essentielle Ronde odkazuje svým jednoduchým designem na historický původ a poslání katalytických lamp vytvářet čisté prostředí (foto: Maison Berger Paris)

Více než 120 letá historie

Z nemocnic do moderních domácností

První katalytická lampa byla vyrobena ve Francii pařížským lékárníkem Mauricem Bergerem v roce 1898 a rychle si získala oblibu. Unikátní zařízení původně sloužilo k dezinfekci a čištění vzduchu v nemocnicích a vojenských lazaretech od nebezpečných mikrobů, bakterií, virů a nežádoucích pachů. Nápad přidávat do naplní parfém přišel o několik let později.

Světové centrum parfémů

Paříž byla začátkem 19. století světovým centrem umělců, parfémářů a sklářů. Zároveň se ve společnosti výrazně zvýšila úroveň hygieny a tím i poptávka po čistotě v domácnosti. Maurice Berger toho využil a vytvořil unikátní produkt kombinující prověřenou účinnost katalytických lamp čistit vzduch s uměním francouzských parfémářů a sklářů. Vznikla značka Lampe Berger a katalytická lampa si rychle získala oblibu u široké veřejnosti. Poté, co její vzhled povýšili světově proslulí designéři si katalytickou lampu oblíbili také věhlasné osobností světa umění jako Coco Chanel, Pablo Picasso, Colette nebo Jean Cocteau a krok za krokem se stala ikonou ceněnou pro svůj elegantní vzhled a delikátní parfémy.

Katalytické lampy v Československu

Největší rozkvět zažívaly katalytické lampy v meziválečném období 30. let a v těchto časech se používaly i v Československu. Po roce 1948 zájem o katalytické lampy v Československu opadl a problematická byla i jejich dostupnost. K renesanci katalytických lamp u nás došlo až ke konci 90. let, kdy se opět zvýšil zájem o čistotu vzduchu, který doma dýcháme a současně o kvalitní interiérové parfémy. 

Francouzská ikona

V návaznosti na bohatou a úspěšnou historii značky Lampe Berger nástupci Maurice Bergera dále rozvíjejí svět vůní novými způsoby provonění prostřednictvím aroma difuzérů a vonných svíček. Společnost se v roce 2018 rozhodla změnit název na Maison Berger Paris jako poctu jedinečnému tvůrčímu a inspirativnímu místu, které je prodchnuto francouzskou vášní pro umění a provonění interiéru. Katalytické lampy Maison Berger Paris byly světově prvním výrobkem svého druhu, který se dočkal mnoha kopií a díky neustálým technickým inovacím jsou i po více než 120 letech naprosto nedostižné.

katalyticka-lampa-ashleigh-burwood-s-mozaikou

Katalytické lampy anglického výrobce Ashleigh & Burwood vynikají ručně skládanou mozaikou (foto: Ashleigh & Burwood)

Praktický předmět moderní domácnosti

Klíčové vlastnosti

Katalytická lampa je dekorativní a zároveň praktický předmět, který by neměl chybět v každé moderní domácnosti. Dokáže účinně odstranit nepříjemné pachy včetně kouře, nežádoucího pachu z vaření, domácích mazlíčků a zároveň velmi rychle a intenzivně provoní interiér.

  • odstranění nežádoucí pachů v domácnosti
  • pachy nepřekrývá vůní ale pohlcuje
  • čistí vzduch od bakterií, alergenů a nečistot
  • intenzivní účinek i ve velkém prostoru
  • rychlé provonění prostoru do 30 minut

Rozdíl oproti ostatním způsobům provonění

Oproti aroma difuzérům u kterých dochází k rozptýlení vůně do prostoru a překrytí nežádoucích pachů jsou katalytickou lampou molekuly pachu pohlcovány a neutralizovány. Dochází přitom k odstranění velké části nečistých složek a citelnému zlepšení kvality ovzduší. To je obzvlášť praktické v chřipkovém období, při alergických potížích nebo v přítomnosti domácích mazlíčků. Katalytická lampa s vhodnou náplní je také prostředkem k čištění vzduchu pro osoby s dýchacími potížemi. Oproti vonným svíčkám katalytická lampa nehoří, nespotřebovává kyslík a neuvolňuje do ovzduší zplodiny. Rozdíl oproti ostatním způsobům provonění je také v magickém rituálu zapálení lampy a sledování vzniku katalytické reakce všemi smysly. Souvisí s tím i vyšší nároky na obsluhu a údržbu katalytické lampy.

Princip fungování

Katalytická oxidace je chemická reakce při níž dochází k tzv. hoření bez plamene. Základem katalytické lampy je kahan vyrobený z porézní keramiky obohacené molekulami platiny (v případě značky Maison Berger Paris), ke kterému je bavlněným knotem přiváděna hořlavá náplň (směs isopropylalkoholu, osmotické vody a vonné esence). Po zapálení se porézní kámen (katalyzátor) rozpálí na teplotu přibližně 500 °C. Po uplynutí 2 až 3 minut hoření se plamen sfoukne a začne katalytická reakce. Náplň při katalytické reakci oxiduje za přítomnosti vzduchu a dochází k uvolňování molekul, které v ovzduší neutralizují nežádoucí pachy a bakterie. Při tomto procesu se zároveň z náplně uvolňuje vonná esence a dochází k provonění prostoru.

Účinnost čištění vzduchu

Vonné esence nejsou při katalytické reakci spalovány, ale jednoduše odpařovány z teplého povrchu porézního kamene (katalyzátoru). Při tomto procesu nedochází ke spalování kyslíku a vytváření zplodin. Kvalita provonění je tedy vyšší než u vonných svíček nebo tradičních aromalamp na čajovou svíčku. Přínosy katalytické lampy byli vědecky prokázané a výzkum potvrdil, že katalytická lampa dokáže odstranit bakterie v ovzduší s účinností až 83%. Vědecké výzkumy také ukázaly, že účinnost v eliminaci nečistot v ovzduší pokračuje ještě dlouhou dobu po zastavení katalytické reakce. To vysvětluje, proč je katalytická lampa účinná v odstraňování nežádoucích pachů.

Katalytická lampa nenahrazuje větrání

Používání katalytické lamy v žádném případě nenahrazuje pravidelné větrání a základní hygienické návyky. Katalytická lampa jednorázově a po určitou dobu pročistí vzduch, zbaví jej pachů a provoní prostor avšak nedokáže trvale odstranit pachy ze starého nábytku, koberců nebo závěsů. Pouze kombinací katalytické lampy s pravidelným větráním a úklidem si můžete být jisti, že budete mít čistší ovzduší.

katalyticka-lampa-torsade-maison-berger-paris

Katalytické lampy francouzského výrobce Maison Berger Paris jsou průhledné z praktického důvodu, aby bylo viditelné jaké množství náplně se má dolít a nedošlo k přelití (foto: Maison Berger Paris)

Návod na použití katalytické lampy

Jednotlivé části

  • skleněná nebo keramická nádoba
  • trychtýř k plnění nádoby vonnou směsí
  • kahan skládající se z porézního kamene (katalyzátoru) a bavlněného knotu
  • zaslepovací víčko pro zastavení katalytické reakce
  • dekorativní krytka s otvory

Návod na použití

1. Naplnění katalytické lampy Umístěte katalytickou lampu na rovný povrch v bezpečné vzdálenosti od nábytku, záclon a pod. Pomocí trychtýře naplňte nádobu do 2/3 objemu vonnou nebo neutrální směsí. Přelití náplně nad 2/3 objemu nádoby může mít negativní vliv na funkčnost katalytické lampy nebo zapálení kahanu.
2. Vložení kahanu s knotem Zasunutím vložte do otvoru v nádobě kahan s bavlněným knotem. Při prvním použití katalytické lampy vyčkejte přibližně 20 až 30 minut než kahan do sebe nasákne vonnou směs. Kahan, který je nasáknutý a připravený k zapálení poznáte podle jemného zvlhčení porézního povrchu kamene.
3. Zapálení kahanu Zapalte kahan a nechte plamen hořet po dobu 2 až 3 minut. Zpočátku může být plamen vysoký 10 až 15 cm, proto při zapalování dbejte na bezpečnost.
4. Zfouknutí plamene Po uplynutí 2 až 3 minut hoření kahanu plamen sfoukněte.
5. Katalytická reakce Kahan je nyní rozpálený na teplotu až 500 °C při které dochází ke katalytické reakci a uvolňování vonných látek obsažených v náplni. Na kahan nasaďte dekorativní krytku s otvory, která chrání před teplem rozpáleného kahanu. Katalytickou lampu můžete nechat puštěnou jak dlouho uznáte za vhodné. Na pročištění a provonění vzduchu stačí 10 až 60 minut dle velikosti prostoru, charakteru vůně a okolních podmínek.
6. Ukončení katalytické reakce Katalytickou reakci zastavte nasazením zaslepovacího víčka na kahan. Bez přítomnosti vzduchu dojde k ukončení katalytické reakce a kahan vychladne. Dbejte na těsné nasazení zaslepovacího víčka, aby nedocházelo k nežádoucímu odpařování náplně v době, kdy katalytickou lampu nepoužíváte. Na zaslepovací víčko nasaďte dekorativní krytku s otvory. Pro další použití katalytické lampy stačí vyjmout zaslepovací víčko a postupovat od 3. kroku.

katalyticka-lampa-do-moderniho-interieru-urban-maison-berger-paris

Katalytická lampa je pomocník pro pohlcení pachů v domácnosti a praktickým dárkem (foto: Maison Berger Paris)

Užitečné rady

Nenechávejte plamen hořet déle než 5 minut

Pokud zapomenete sfouknout plamen, bude kahan hořet do doby než se spotřebuje náplň v katalytické lampě. Po spotřebování náplně plamen sám vyhasne. Katalytická reakce probíhá od chvíle, kdy sfouknete plamen. Zapálení kahanu slouží pouze k rozpálení porézního kamene (katalyzátoru) na potřebnou teplotu. Dodržujte dobu hoření kahanu optimálně po dobu optimálně 2 až 3 minut a maximálně 5 minut, aby nedošlo k jeho spálení a poškození.

Doba aktivace

Minimální doba po kterou má být katalytická lampa aktivovaná není stanovena. Doporučujeme ji aktivovat po dobu 20 až 30 minut v místnosti běžné velikosti nebo do doby, kdy vám bude provonění příjemné. Samotná vůně není toxická a složení náplní do katalytické lampy je podrobováno přísným testům na zdravotní nezávadnost. Pokud však necháte katalytickou lampu aktivovanou delší dobu, může být provonění příliš výrazné a nemusí být příjemné. Doporučujeme vám s dobou provonění experimentovat a najít nejvhodnější poměr mezi dobou aktivace katalytické lampy a intenzitou provonění vzhledem k obytné ploše, charakteru vůně a vašemu dobrému pocitu.

Nezapomínejte na zaslepovací víčko

Po použití katalytické lampy nezapomeňte nádobu uzavřít kovovým zaslepovacím víčkem, které je součástí balení. Pokud katalytickou lampu necháte aktivovanou, bude po celou dobu probíhat katalytická reakce a proces se ukončí až v okamžiku odpaření náplně. Těsné uzavření nádoby zabrání také nežádoucímu odpařování náplně v době, kdy katalytickou lampu nepoužíváte. Pokud plánujete katalytickou lampu delší dobu nepoužívat, doporučujeme vám předtím celou náplň vypotřebovat až do zastavení katalytické reakce.

Životnost kahanu

Kahan v katalytické lampě, kterého životnost skončila se nedá zapálit, při hoření dochází k uvolňování nežádoucího kouře, nebo po sfouknutí plamene kahan rychle vychladne a nedochází k pročištění ani provonění ovzduší. Jakmile kahan nereaguje na zapálení ani po pročištění neutrální čistící směsí, nastal čas jej vyměnit. Výrobce Maison Berger Paris doporučuje vyměnit kahan po 200 použitích nebo jednou za rok podle toho, která z podmínek se naplní dříve. Samotný bavlněný knot přivádí náplň k poréznímu kamenu na jeho konci ve kterém dochází díky přítomnosti isopropylalkoholu k hoření a následně ke katalytické oxidaci. Délka bavlněného knotu je po celou dobu jeho používání konstantní.

Čištění a údržba

Nikdy neumývejte porézní kámen ani bavlněný knot vodou. Pokud chcete vodou vyčistit nádobu katalytické lampy nebo její povrch nejdříve vyjmete z nádoby kahan a před dalším použitím katalytické se ujistěte, že veškerá voda vyschla na vnějším i vnitřním povrchu nádoby. Životnost kahanu můžete prodloužit použitím neutrální čistící směsí, kterou najdete ve standardní nabídce každého výrobce katalytických lamp.

Odstraňování kouře

Pokud využíváte katalytickou lampu k odstraňování tabákového kouře nebo kouře z krbových kamen a grilování, je k pročištění ovzduší třeba delší doba v závislosti na stupni znečištění. V takovém případě je potřeba kahan čistit častěji použitím neutrální čistící směsi.

Náplň dolévejte se zvýšenou opatrností

Náplň do katalytické lampy obsahuje vysoce hořlavý isopropylalkohol a při rozlití může nevratně poškodit povrch nábytku a další předměty. Náplň vždy dolévejte pomocí trychtýře s maximální opatrností na pevném a omyvatelném povrchu bez přítomnosti otevřeného ohně. Při kontaktu náplně s kůží ihned omyjte postižené místo vodou a mýdlem.

katalyticke-lampy-a-naplne-maison-berger-paris

Katalytické lampy Essentielle Cube, Essentielle Ronde a náplň s nejprodávanější vůní Verbena francouzského výrobce Maison Berger Paris (foto: Maison Berger Paris)

O náplních do katalytické lampy

Vybírejte náplně od výrobce katalytické lampy

Složení a konzistence náplní do katalytické lampy je přizpůsobena kahanu od stejné značky. Do své katalytické lampy proto vybírejte pouze náplně od stejného výrobce. Kombinace náplní a kahanu od jiných výrobců může poškodit kahan nebo negativně ovlivnit jeho funkčnost a životnost. Používání vonných olejů nebo esenciálních olejů pak může kahan zcela zničit, neboť by došlo k usazení náplně na porézním kamenu (katalyzátoru). Pokud ve své katalytické lampě budete používat náplň od jiného výrobce, využijte kahan od výrobce náplně, který se dá zakoupit samostatně. Předtím se ujistěte, že tento kahan rozměry odpovídá originálnímu kahanu do vaší katalytické lampy.

Změna vůně

Neutrální čistící směs neboli neutrální náplň můžete využít při změně vůně v katalytické lampě aby nedošlo ke kontaminaci s původní vůní. V tom případě nechte spotřebovat původní náplň než dojde k samovolnému zastavení katalytické reakce. Do prázdné nádoby katalytické lampy nalijte přibližně 50 ml neutrální náplně a nechte katalytickou lampu opět aktivovanou. Po uplynutí 20 minut uzavřete nádobu zaslepovacím víčkem a nechte kahan vychladnout. Poté můžete katalytickou lampu naplnit novou náplní. Neutrální náplň doporučujeme použít v kuchyni nebo v prostoru, kde si přejete odstranit nežádoucí pachy bez provonění.

Zmírnění intenzity provonění

V případě, že je účinek nebo charakter vůně příliš intenzivní a nemáte požitek z provonění, můžete intenzitu zmírnit zředěním náplně neutrální čistící směsí. V tom případě nalijte do katalytické lampy neutrální čistící směs neboli neutrální náplň v poměru 1:1 s vonnou náplní. 

Jak dlouho vydrží náplň

Na dobu provonění a výdrž náplně do katalytické lampy není jednoznačná odpověď. Záleží na době aktivace katalytické lampy a okolních podmínkách jako je velikost prostoru, proudění vzduchu a další. Největší vliv na spotřebu pak má vnímání jednotlivých vůní, podle kterého každý aktivuje katalytickou lampu na odlišnou dobu. Výrobci uvádí u náplně objemu 500 ml dobu difúze (katalytické reakce) 20 hodin a orientační dobu provonění až 80 hodin v místnosti s obytnou plochou 10 m2. Pro zvýšení životnosti náplně vám doporučujeme nenechávat katalytickou lampu aktivovanou v průvanu a dbát na uzavření nádoby zaslepovacím víčkem v době, kdy katalytickou lampu nevyužíváte.

Složení náplní

Náplň do katalytické lampy tvoří isopropylalkohol, osmotická voda a vonná esence. Pro vytvoření vonné esence využívají parfémáři vonné oleje a esenciální oleje tedy syntetickou a přírodní složku. Tato kombinace umožňuje nahrazovat suroviny, které se staly v přírodě vzácné, nedostupné nebo mohou vyvolávat alergickou reakci.

katalyticka-lampa-diamond-v-luxusnim-interieru-maison-berger-paris

Katalytická lampa Diamond francouzského výrobce Maison Berger Paris přispívá k příjemné atmosféře stylové restaurace přirozeným provoněním (foto: Maison Berger Paris)

Jak vybrat katalytickou lampu

Vyberte si výrobce

Katalytické lampy se u jednotlivých výrobců liší designem, nabídkou náplní a specifickým charakterem vůní. Následující přehled vám pomůže s výběrem výrobce katalytické lampy podle jejich vlastností a předností.

Výrobce Země původu Klíčové vlastnosti
Maison Berger Paris Francie Katalytické lampy Maison Berger Paris byly vynalezeny roku 1898 pařížským lékárníkem Mauricem Bergerem a díky inovacím, kvalitě a prestiži jsou i po více než 120 letech nepřekonané konkurencí. Můžete si vybírat ze široké nabídky vůní s typicky elegantním francouzským charakterem, které několikrát do roka doplňují sezónní novinky včetně zkušebních balení Triopack. Vybrané vůně v provedení náplně do katalytické lampy pak nakoupíte v oblíbené akci Vůně měsíce Maison Berger Paris.
Ashleigh & Burwood Anglie Katalytické lampy anglického výrobce Ashleigh & Burwood vynikají detailním ručním zpracováním, atraktivním designem a působivým dárkovým balením. Samozřejmostí je široký výběr náplní s typicky těžším anglickým charakterem a příslušenství. Jsou skvělé jako originální dárek, kterým potěšíte a zároveň darujete něco dobrého pro zdraví vašich blízkých.
Locherber Milano Itálie Katalytická lampa Locherber Milano vyniká rafinovaným italským designem ve "velkém" balení. Objem katalytické lampy až 500 ml znamená komfort bez nutnosti častého doplňování náplně. Velkou předností této luxusní značky je nabídka prvotřídních parfémů s charakteristickým italským stylem, mezi které patří například populární Klinto 1817, Malabar Pepper a Venetiae.
Nasoterapia Itálie Náplně do katalytické lampy italské značky Nasoterapia se vyznačují výhodnou cenou a jednoduchými vůněmi, které jsou inspirovány přírodou. Vůně jsou vyrobeny v Itálii a splňují náročné normy švýcarské organizace IFRA.

Snadný start se sadou s náplní

Katalytické lampy v sadě obsahují náplň (většinou menšího objemu 180 ml), neutrální náplň (neutrální čistící směs pro ředění vonných náplní a čištění kahanu) nebo obojí. Sady obsahují v balení vše potřebné pro snadný start do světa katalytických lamp a jsou skvělé jako dárek.

Samostatné katalytické lampy

Výběr samostatné katalytické lampy vám umožní individuální volbu designu a vůně dle vkusu. Na výběr máte katalytické lampy v různých barvách a materiálech od čistého minimalistického designu až po luxusní umělecké kolekce. Každá katalytická lampa obsahuje v balení samotnou nádobu, kahan, trychtýř, dekorativní krytku a zaslepovací víčko.

Vyberte si objem dle využití

Objem katalytické lampy přispívá ke komfortu používání. Pokud budete využívat katalytickou lampu každý den, zvolte si větší objem abyste nemuseli často doplňovat náplň. Všechny katalytické lampy bez ohledu na objem vynikají schopností intenzivně provonět větší prostor s výjimkou malých katalytických lamp Ashleigh & Burwood. Ty mají poloviční velikost kahanu a svým výkonem se hodí do menších místností jako je ložnice.

katalyticka-lampa-ashleigh-burwood-s-vuni-summer-rain

Katalytická lampa Ashleigh & Burwood s typickou mozaikou a oblíbenou vůní letního deště Summer Rain (foto: Ashleigh & Burwood) 

Jak vybrat vůni do katalytické lampy

Vyfiltrujte si vůni dle charakteru

V eshopu si můžete vyfiltrovat vůně podle členění do základních skupin na živé a romantické květinové vůně, gurmánské sladké vůně, osvěžující a citrusové svěží vůně, šťavnaté ovocné vůně, aromatické dřevité, orientální a kořeněné vůně, pudrové vůně s mýdlovým charakterem, oblíbené vůně čistoty a funkční vůně jako například citrónová tráva proti komárům.

Zkušební balení vůní Triopack

Výrobci katalytických lamp pravidelně představují novinky na jaře, v létě a na podzim. Nové vůně jsou laděné dle aktuální sezóny a lze je zakoupit samostatně jako náplň objemu 500 ml nebo v ekonomicky výhodném balení Triopack, které obsahuje 3 zkušební náplně objemu 180 ml.

Vyberte si z nejoblíbenějších vůní

Jste-li ve světě vůní do katalytické lampy nováčkem nebo si nevíte rady s výběrem, zvolte jednu z nejprodávanějších a léty prověřených vůní. Aktuální žebříček pro rok 2019 obsahuje nejoblíbenější a nejprodávanější vůně do katalytické lampy v Česku a na Slovensku. Vůně jsou v žebříčku seřazeny podle výrobců abecedně:

Výrobce Nejoblíbenější vůně Nejprodávanější vůně
Maison Berger Paris Bavlněná péče (Cotton Caress)
Libanonský cedr (Virginia Cedarwood)
Mořský vzduch (Ocean Breeze)
Mýdlové bublinky (Soap Memories)
Paris Chic (Paris Chic)
Verbena (Zest of Verbena)
Věčná růže (Timeless Rose)
Vzácný jasmín (Precious Jasmine)
Zářivé citrusy (Radiant Bergamot)
Verbena (Zest of Verbena)
Ashleigh & Burwood Fresh Linen (Čisté prádlo)
Grapefruit (Grep)
Mandarin & Bergamot (Mandarinka a bergamot)
White Velvet (Bílý samet)
Watermelon & Cucumber (Vodní meloun a okurka)
Fresh Linen (Čisté prádlo)
Locherber Milano Azad Kashmere (Kašmír z Azadu)
Fík s Tabrízskou růží (Fig and Rose of Tabriz)
Klinto 1817 (Klinto 1817)
Lněná poupata (Linen Buds)
Malabar Pepper (Malabarský pepř)
Lněná poupata (Linen Buds)
Nasoterapia Bílý mech (Muschio Bianco)
Květy bavlníku (Fiori di Cotone)
Pomeranč a skořice (Arancio Cannella)
Zelený čaj (Tè Verde)
Oceán (Oceano)
Květy bavlníku (Fiori di Cotone)katalyticka-lampa-quadri-v-luxusnim-interieru-maison-berger-paris

Elegantní katalytická lampa Quadri francouzského výrobce Maison Berger Paris v moderním interiéru (foto: Maison Berger Paris)

Videa o katalytických lampách

Povídání o katalytických lampách

Tipy na letní vůně do katalytické lampy Maison Berger Paris, Ashleigh & Burwood a Locherber Milano

Recenze vůní Čistý bílý čaj, Rajské liči a Čerstvý eukalyptus od Maison Berger Paris

Lampe Berger slaví 120 let a mění se na Maison Berger Paris

Rozbalení a recenze katalytické lampy Maison Berger Paris

Jak používat katalytickou lampu Ashleigh & Burwood (anglicky)

Objevte tajemství katalytických lamp Ashleigh & Burwood (anglicky)